Soru: Bireysel emeklilik caiz midir?

Cevap: Öncelikle İslam dininde emeklilik diye bir şey yoktur! Bireysel emeklilik ise asla caiz değildir! Çünkü bireysel emekliliğin aslı FAİZDİR! Bu konu hakkında alimler şöyle diyorlar:

Bireysel emeklilik haramdır! Çünkü bu sisteme giren kişiden alınan paranın nemalandırıldığı, yani faizli işlerde kullanıldığı bilinen bir gerçektir! Bireysel emeklilikle ilgili çalışmalar yürüten birçok kurum mevcuttur! Bu kurumlar, emekli ettikleri kişilere verdikleri paraları haram ve helal demeden kazanıp veriyorlar! Her birinin topladıkları parayı nemalandırdıkları yerler farklıdır!

Söz konusu kurumlar belirledikleri süre zarfında her ay sizin belirlediğiniz tutarı sizden teslim alırlar. Bu arada devlette bir kanun çıkardı. Buna göre devlet, bireysel emeklilik sistemine üye olanlara aylık verdikleri paranın %25’ini teşvik amaçlı destek verecektir.

Diyelim ki, kişi aylık 200 lira verebiliyorsa, devlette buna verdiği bedelin %25 olan yani 50 lirayı destek için kuruma verecek. Bu sayede kişi toplamda kuruma 250 lira vermiş oluyor. Peki, bu devlet niçin teşvik veriyor! Bu kurumlardan vergi aldığı için!

Bireysel emeklilik adı altında alınan bu para, 10 sene boyunca bankada tutulacak ve nemalanacak, yani faiz getirecek! 10 sene dolduktan sonra kişi isterse bankaya yatırdığı anaparası ve faiziyle beraber hepsini birden alır isterse de taksitle parça parça alır!

Faiz yiyenlerin dışında hiç kimseye Allah (Azze ve Celle) kitabında savaş ilan etmemiştir!

(1) Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

يَآ أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللهَ وَذَرُوا مَا بَقِيَ مِنَ الرِّبَا إِنْ كُنْتُمْ مُّؤْمِنِينَ فَإِنْ لَّمْ تَفْعَلُوا فَأْذَنُوا بِحَرْبٍ مِّنَ اللهِ وَرَسُولِهِ وَإِنْ تُبْتُمْ فَلَكُمْ رُؤُوسُ أَمْوَالِكُمْ لاَ تَظْلِمُونَ وَلاَ تُظْلَمُونَ

“Ey iman edenler! Allah’tan korkun! Eğer mü’min iseniz (ana paradan) geri kalan faizi terk edin! Eğer böyle yapmazsanız, Allah ve Rasulü tarafından size savaş açıldığını bilin! Eğer tevbe edip vazgeçerseniz, ana sermayeniz sizindir. Ne haksızlık etmiş, ne de haksızlığa uğramış olursunuz.”

Bakara Suresi 278, 279

(2) Bera bin Azib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Faiz, yetmiş iki şubedir! Faizin en küçüğü, kişinin annesiyle zina etmesi gibidir! Şüphesiz ki, faizin en şiddetlisi ise gıybet ederek kardeşinin namusuna dil uzatması gibidir!”

Albânî Silsiletu’l-Ehâdîsi’s-Sahîha 1871, Albânî Sahihu’l-Cami’ 3537

(3) Abdullah bin Hanzala (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Kişinin bilerek yediği bir dirhem faiz otuz üç defa zinadan daha kötüdür!”

Ahmed bin Hanbel Müsned 5/225, Albânî Sahihu’l-Cami’ 3375

Faizin haramlığı geneldir. Bazılarının zannettiği gibi “zenginle fakir arasında olursa” şeklinde bir kayıt yoktur. Tersine, her durumu ve her kişiyi kapsar. Birçok zengin insan ve büyük tüccar faiz sebebiyle iflas etmiştir. Yaşanılanlar buna şahittir. Miktar olarak artsa bile en azından malın bereketi kaybolur.

(4) Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Faiz çokluk getirse bile şüphesiz ki, sonunda bir azlık olacaktır!”

Hâkim Müstedrek 2/37, Albânî Sahihu’l-Cami’ 3542

Not: Rızık Allah’tandır, bireysel emeklilikten değil!