Soru: Selamun Aleykum. Hocam gece namazı hangi vakitte kılınır ve kaç rekattır?

Cevap: Ve Aleykum Selam. Gece namazı, gecenin son üçte biri kalınca sekiz rekât gece namazı ve üç rekât da vitir namazı kılınır. Gecenin son üçte biri ise şöyle hesaplanır. Akşam namazı ile sabah namazının arası kaç saat ise üçe bölünür.

Örnek: Akşam namazı 19.00’da oluyor, sabah namazı da saat 04.00’da oluyor.

Yani akşam namazı ile sabah namazının arasındaki fark, 9 saattir.

Gecenin son üçte birini bulmak için de 9’u üçe böldüğümüz zaman 3 saat yapar.

3+3=6 saat yapar. Akşam namazı saat 19.00’da olduğu için de 19.00’ın üzerine 6’yı eklediğimiz zaman gece saat 01.00’dan saat 04.00’a kadar gece namazı kılınır.

Ama bu saat, yaz ve kış değişiyor! Yani ölçü, akşam namazı ile sabah namazını arasındaki saat farkıdır.

Önemli Bir Not: Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hayatı boyunca ne Ramazanda nede Ramazanın dışında 11 rekâttan fazla namaz kılmamıştır!

Ebu Seleme bin Abdurrahman bin Avf (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in eşi Aişe (Radiyallahu Anha)’ya Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in Ramazan da namazı nasıl diye sordum. Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Ramazan da ve Ramazan’ın gayrında namazını on bir rekât üzere ziyade etmezdi! Önce dört rekât kılardı. Onların güzelliği ve uzunluğundan sorma. Sonra dört rekât daha kılardı. (Yani 8 rekât teravih namazı kılardı.) Onların da güzelliği ve uzunluğundan sorma. Sonra üç rekât da (vitir namazı) kılardı...”

Malik 1/120/9, Buhari 1866, Müslim 738/125