Soru: Türbeler de dua etmek caiz midir?

Cevap: Türbeler de dua etmek, şirktir! Çünkü türbede dua eden kişi, türbede yatan kişinin hürmetine yapılan duanın kabul olacağına inanıyor! İşte bu inanış, şirktir!

(1) Allah Subhanehu ve Teâlâ şöyle buyuruyor:

أَلاَ لِلَّهِ الدِّينُ الْخَالِصُ وَالَّذِينَ اتَّخَذُوا مِنْ دُونِهِ أَوْلِيَآءَ مَا نَعْبُدُهُمْ إِلاَّ لِيُقَرِّبُونَآ إِلَى اللهِ زُلْفَى إِنَّ اللهَ يَحْكُمُ بَيْنَهُمْ فِي مَا هُمْ فِيهِ يَخْتَلِفُونَ إِنَّ اللهَ لاَ يَهْدِي مَنْ هُوَ كَاذِبٌ كَفَّارٌ

“Dikkat! İyi bilin ki, halis din yalnızca Allah’ındır! Allah’ı bırakıp da başka veliler/dostlar edinenler; ‘Biz onlara sadece, bizi Allah’a daha çok yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz,’ diyorlar! Şüphesiz ki, Allah, ayrılığa düştükleri şeyler konusunda onların aralarında hüküm verecektir! Kuşkusuz ki, Allah yalancı ve nankör olanları asla doğru yola iletmez!”

Zümer Suresi 3

(2) Allah Subhanehu ve Teâlâ şöyle buyuruyor:

وَيَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللهِ مَا لاَ يَضُرُّهُمْ وَلاَ يَنْفَعُهُمْ وَيَقُولُونَ هَؤُلآءِ شُفَعَآؤُنَا عِنْدَ اللهِ قُلْ أَتُنَبِّئُونَ اللهَ بِمَا لاَ يَعْلَمُ فِي السَّمَاوَاتِ وَلاَ فِي الْأَرْضِ سُبْحَانَهُ وَتَعَالَى عَمَّا يُشْرِكُونَ

“Onlar Allah’ı bırakarak, kendilerine ne zarar, ne de fayda verebilecek şeylere tapıyorlar ve şöyle diyorlar; ‘İşte bunlar, Allah’ın katında bizim şefaatçılarımızdır.’ De ki; ‘Siz, Allah’a göklerde ve yerde Allah’ın bilmediği bir şeyi mi haber veriyorsunuz!?’ Allah, onların ortak koştukları şeylerden uzaktır, münezzeh ve yücedir!”

Yunus Suresi 18