Soru: Cevşen nedir? Cevşen okumak doğru mudur yoksa bidat mıdır?

Cevap: Cevşen diye bilinen ve insanların boynuna astığı, Kur’an ve Sahih Sünnette yeri olmayan uydurma bir şeydir! Cevşen, sözlükte “bir tür zırh, savaş elbisesi” anlamına gelmektedir.

Terim olarak ise Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e isnad edilip, Cevşen-i Kebîr ve Cevşen-i Sagîr diye bilinen, birbirinden farklı uzun Kur’an ve Sahih Sünnette yeri olmayan bir duânın adıdır! Bu, Kur’an ve Sahih Sünnette yeri olmayan cevşeni şöyle açıklıyorlar.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Cebrail geldi ve bana dedi ki; Ya Muhammed! Sana birkaç kelime getirdim. Bunları senden önce hiçbir Nebiye getirmedim.”

Bu hadis dedikleri şey, tamamen uydurma olup asılsızdır! Güya diyorlar ki, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) savaşta zırhını çıkartıp, cevşeni boynuna asmıştır! Allah (Azze ve Celle)’den biraz olsun korkan böyle bir şey söyleye bilir mi!?

Cevşenle muskanın arasında hiçbir farkı yoktur! Çünkü insanlar her ikisini de kendilerini kötü şeylerden koruduğuna inanarak takıyorlar! Yoksa neden taksınlar ki!? Kişi vücudunun her hangi bir yerine kendini koruması için her hangi bir şeyi takması şirktir!