Soru: Gayrimüslimler istisnasız olarak cehenneme mi gideceklerdir? Aralarından cehennem azabından kurtulan olacak mıdır?

Cevap: Hayatta iken İslam dinini işitip de, İslam dinine girmeden ve şirk üzere ölen kişi, ebediyen cehennemden çıkamaz! Çünkü Allah (Azze ve Celle) böyle hükmetmiştir!

(1) Allah Subhanehu ve Teâlâ şöyle buyuruyor:

“Kuşkusuz ki, Allah katında din İslam’dır…”

Âl-i İmran Suresi 19

(2) Allah Subhanehu ve Teâlâ şöyle buyuruyor:

﴿إِنَّ اللهَ لاَ يَغْفِرُ أَنْ يُشْرَكَ بِهِ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذَالِكَ لِمَنْ يَشَآءُ وَمَنْ يُشْرِكْ بِاللهِ فَقَدِ افْتَرَى إِثْمًا عَظِيمًا﴾

“Şüphesiz ki, Allah kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz! Bunun dışında kalan (günah)ları ise dilediği kimseler için bağışlar. Allah’a şirk koşan kimse andolsun ki, büyük bir günah işleyerek iftira etmiş olur.”

Nisa Suresi 48

(3) Allah Subhanehu ve Teâlâ şöyle buyuruyor:

﴿إِنَّ اللهَ لاَ يَغْفِرُ أَنْ يُشْرَكَ بِهِ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذَالِكَ لِمَنْ يَشَآءُ وَمَنْ يُشْرِكْ بِاللهِ فَقَدْ ضَلَّ ضَلاَلاً بَعِيدًا﴾

“Şüphesiz ki, Allah kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz! Bunun dışında kalan (günah)ları ise dilediği kimseler için bağışlar. Allah’a şirk koşan kimse andolsun ki, uzak bir sapıklıkla sapıtmıştır.”

Nisa Suresi 116