Soru: Es-Selamu Aleykum. İlim öğrenip amel etmeye başlayınca ve sünnetleri de yerine getirdikçe, ilk defa sende görüyoruz! Bu şekilde namaz mı kılınır? Herkes yanlış bir sen mi doğrusun? Bu şekilde eleştiriler geliyor! Böyle diyen kişilere nasıl nasihat edebilirim?

Cevap: Ve Aleykumu’s-Selamu ve Rahmetullahi. Öncelikle davet esnasında Allah için sabretmemiz gerekiyor. Çünkü Rabbimiz böyle diyor.

(1) Allah Subhanehu ve Teâlâ şöyle buyuruyor:

يَآ أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَعِينُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلاَةِ إِنَّ اللهَ مَعَ الصَّابِرِينَ

“Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak (Allah’tan) yardım isteyin! Şüphesiz ki, Allah sabredenlerle beraberdir.”

Bakara Suresi 153

İslam’a davet esnasında çok yumuşak bir üslup ile yaklaşmamız gerekiyor! Katı kalpli ve kaba sözlü de olmamamız gerekiyor!

(2) Allah Subhanehu ve Teâlâ şöyle buyuruyor:

فَبِمَا رَحْمَةٍ مِنَ اللهِ لِنْتَ لَهُمْ وَلَوْ كُنْتَ فَظًّا غَلِيظَ الْقَلْبِ لاَنْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشَاوِرْهُمْ فِي الْأَمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَكَّلْ عَلَى اللهِ إِنَّ اللهَ يُحِبُّ الْمُتَوَكِّلِينَ

“Allah’ın rahmeti sayesinde onlara yumuşak davrandın! Eğer sen kaba ve katı kalpli olsaydın, etrafından dağılıp giderlerdi! Onları affet ve bağışlanmaları için dua et! İşlerinde mü’minlerle istişare et! İstişareden sonra bir de azmettin mi, artık Allah’a tevekkül et! Muhakkak ki, Allah tevekkül edenleri (yani kendisine güvenenleri) sever.”

Al-i İmran Suresi 159

Not: İslam’ı anlatan kişinin ahlakının çok güzel olması gerekiyor!

(3) Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Ben, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e on yıl boyunca hizmet ettim. Allah’a yemin ederim ki, katiyen bir defa bile öf demedi! Herhangi bir şey için de bana: Bunu niçin böyle yaptın, şöyle yapsaydın ya, demedi!”

Müslim 2309/51, Buhari 13/6023

(4) Abdullah ibni Amr (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Kuşkusuz ki, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), ne çirkin söz söyler ve ne de bunu arzu edici idi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

إِنَّ مِنْ أَحَبِّكُمْ إِلَيَّ أَحْسَنَكُمْ أَخْلاَقًا

“Kuşkusuz ki, sizin bana en sevgili olanınız, ahlak yönünden en güzel olanınızdır.”

Buhari 8/3533, Müslim 2321/68

(5) Ebu’d-Derda (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

مَا شَيْءٌ أَثْقَلُ مِنْ مِيزَانِ الْمُؤْمِنِ يَومَ القِيَامَةِ مِنْ اخُلُقٍ حُسْنٍ فَإِنَّ اللهَ تَعَالَى لَيُبْغِضُ الفَاحِشَ الْبَذِيءَ

“Kıyamet gününde mü’minin mizanında/terazisinde hiçbir şey güzel ahlaktan daha ağır değildir! Kuşkusuz ki, Allah-u Teâlâ, müstehcen laflar söyleyen (yani ağzı bozuk küfürlü konuşan) ve kaba/ahlaksız kişiden nefret eder/buğzeder! (Yani Allah-u Teâlâ böyle kişileri asla sevmez!)”

Tirmizi 2070