Soru: Dua ederken duaya başlamadan önce İhlâs Suresinin tamamı, Fatiha Suresinin ilk 4 ayeti, Bakara Suresinin 255. ayeti, Subhaneke ve benzeri Allah (Azze ve Celle)’nin şanını yüceltici ayetlerin tamamı veya bir kısmını arka arkaya okuyarak birleştirip sonra Salli ve Barik’i dualarını okuyup, duaya başlayabilir miyiz?

Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) dualarında sürekli el kaldırmış mıdır? Dua yaparken her dua da el kaldırma bid’at mıdır? Yoksa ara sıra mı kaldırmalıyız?

Cevap: Duaya başlamadan önce Allah (Azze ve Celle)’ye hamd ve sena edip sonra Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e salatu selam etmemiz gerekiyor!

(1) Ömer (Radiyallahu Anh) şöyle diyor:

“Kuşkusuz ki, dua gök ile yeryüzü arasında durdurulur ve Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e salât edinceye kadar duadan hiçbir şey çıkmaz!”

Tirmizi 1/485

(2) Fudale bin Ubeyd (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

إِذَا صَلَّى أَحَدُكُمْ فَلْيَبْدَأْ بِتَحْمِيدِ اللهِ، وَالثَّنَآءِ عَلَيْهِ ثُمَّ لِيُصَلِّ عَلَى النَّبِيِّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ثُمَّ لِيَدْعُ بَعْدُ مَا شَآءَ

“Sizden biri dua edeceği vakit, Rabbine hamd ve sena ile başlasın! Sonra Nebi sallallahu aleyhi ve selleme salât etsin! Sonra dilediği şeyi istesin!”

Tirmizi 3708, Ebu Davud 1481, Ahmed bin Hanbel Müsned 23937, Nesei 1284

(3) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

أُدْعُوا اللهَ، وَأَنْتُمْ مُوقِنُونَ بِالْإِجَابَةِ، وَاعْلَمُوا أَنَّ اللهَ لاَ يَسْتَجِيبُ دُعَاءً مِنْ قَلْبٍ غَافِلٍ لاَهٍ

“Kabul olunacağından emin olduğunuz halde Allah’a dua ediniz! Biliniz ki Allah, gafil ve boş kalpten çıkan duaya icabet etmez! (Yani kabul etmez!)”

Tirmizi 3707, Hâkim 1817

(4) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu

“Sizden biri acele edip de, dua ettim bana icabet olunmadı demediği müddetçe o kimseye icabet olunur.”

Tirmizi 3609, İbni Mace 3853

Dua ederken elleri kaldırmak bid’at değildir!

(5) Ebu Musa el-Eş’ari (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) dua etti ve ellerini kaldırdı. Hatta koltuk altlarının beyazını gördüm.”

Buhari 6323

(6) Selman (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor:

إِنَّ رَبَّكُمْ تَبَارَكَ وَتَعَالَى حَيِيٌّ كَرِيمٌ يَسْتَحْيِ مِنْ عَبْدِهِ إِذَا رَفَعَ يَدَيْهِ إِلَيْهِ أَنْ يَرُدَّهُمَا صِفْرًا خَائِبَتَيْنِ

“Kuşkusuz ki, Rabbimiz Tebareke ve Teâlâ çok hayâlıdır ve çok cömerttir. Kulu O’na ellerini kaldırdığı vakit onu bomboş ve nasibsiz olarak geri çevirmekten hayâ eder.”

Ebu Davud 1488, İbni Mace 3865, Tirmizi 3789