Soru: Çarşamba günü kan aldırmaktan sakının. Zira o Eyyub (Aleyhisselam)’ın musibete çarptırıldığı gündür. Cüzzam ve alaca hastalığı ancak Çarşamba günü ortaya çıkar. Bu hadisi, İbni Mace, Hâkim ve Beyhaki rivayet etmiştir. Bu hadis sahih midir?

Cevap: Evet, bu hadis, sahihtir.

Nafi (Rahmetullahi Aleyh) şöyle dedi:

Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) bana şöyle dedi:

–Ya Nafi! Kanım fazlalaşmak suretiyle bana galebe çaldı. Bu nedenle benim için bir hacamatçı ara. Gücün yeterse yararlı ve bu işi iyi beceren bir hacamatçı seç. Bulacağın kişi ne çok yaşlı ne de küçük yaşta bir çocuk olsun! Kuşkusuz ki, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Hacamat olmak aç karnına daha faydalıdır! Hacamat olmakta şifa ve bereket vardır. Hacamat akıl ve hıfzetme gücünü arttırır. Artık kim hacamat olmak isterse, Allah’ın ismini anarak; Perşembe günü hacamat olsun! Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri de hacamat olmaktan sakınınız! Pazartesi ve Salı günüde hacamat olunuz! Şüphesiz ki, Allah-u Teâlâ Eyyub aleyhisselam’ı beladan bugün kurtarmıştır. Çarşamba günü de hacamat olmaktan sakının! Şüphesiz ki, Allah-u Teâlâ, Eyyub aleyhisselam’ı Çarşamba günü belaya çarptırdı! Şüphesiz ki, Cüzzam ve Baras (Alaca) hastalığı Çarşamba günü veya Çarşamba gecesi dışında hiçbir gecede meydana gelmez!”

İbni Mace 3487, 3488

Hacamat olunacak günler:

“Pazartesi, Salı ve Perşembe.”