بِسْمِ اللهِ، اَلْحَمْدُ ِللهِ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللهِ وَبَعْدُ

Soru: Bir hanımefendi:

“Benim bir arkadaşım aşırı derece boşlukta olduğundan dolayı nurcular diye bir gurubun sohbetine gidiyor. Tabiî ki niyeti namazını kılmak için boşluktan kurtulup onların sayesine de bir şeyler kazanıp Allah’ın rahmetine kavuşmaya çalışan bir kardeşim. Ama benim bu tarikatlardan başıma gelenlerden dolayı şirkten Rabbime sığınarak bir daha girmemeye karar verdim. Benim doğrum bence namazını kılıp Kur’an’ı okuyup haramlardan sakınıp elinden geldiğince sünnetlere uyup Rabbimin merhametiyle cenneti âlâya kavuşmak ümidim. Kısaca size sormak istediğim sorum şu:

Birilerini önünde kalkan gibi tutmak ki Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kızlarına bile böyle bir garanti vermemişken nasıl bir at gözlüğüdür ki insanlar böyle bir şirke düşüpte cennet ihtimali varken cehennemi garantiler anlamış değilim! Arkadaş himmetten bahsettiklerini her dakika dile getiriyor. Ama ben ya böyle yerlere gitme dediğimde ya o ortamdaki kadınlar sadece kabir hayatı falan konularında Allah’ı anlatan üstatlarının yazdıkları şeyleri anlatıyorlarmış. Bunda ne kötülük var diyor bende Allah’ı tanımak için üstadınızın kitabına ne gerek var! Önümüzde bulunan Kur’an var dediğimde ya sen anlayabiliyor musun diye savunuyor. Neyse himmetin ne demek olduğunu Rabbimden başkasından istenmeyeceğini açıklar mısınız?” diye sormuş.

Cevap: Siz zaten gereken her şeyi söylemişsiniz! Size düşen gören de bu zaten. Ben Müslümanım diyen herkes her gün kıldığı beş vakit namazında Allah’a şöyle söz veriyor:

إِيَّاكَ نَعْبُدُ وإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ

Ancak Sana kulluk eder ve ancak Sen’den yardım dileriz.

Fatiha 5

Allah’a bu sözü verdikten sonra gidip birilerinden himmet istiyorlar! Allah-u Teâlâ onlar hakkında şöyle buyuruyor:

“…Bunlar, Allah katında bizim şefaatçılarımızdır, derler…”

Yunus 18

Evliyalara, şeyhlere, üstatlara ve türbedekilere ibadet edenler hakkında bakın Allah-u Teâlâ ne buyuruyor:

“…Onlara, sırf bizi Allah’a yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz, derler...”

Zümer 3

Allah-u Teâlâ bizleri sadece kendisine kulluk edenlerden yapsın…

[KITAPRESMI]

سُبْحاَنَكَ اللَّهُمَّ وَبِحَمْدِكَ، أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلهَ إِلاَّ أَنْتَ، أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إِلَيْكَ