بِسْمِ اللهِ، اَلْحَمْدُ ِللهِ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللهِ وَ بَعْدُ

Soru: Bir hanımefendi:

“Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den bize ulaşan salavatları okurken hiç birisinde seyyidina kelimesi yok. Ben, Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in öğrettiği şekilde salavatlarımı okuyorum ama herkes camilerde dahi seyyidinalı salavatları okuyorlar! Bunu lütfen açıklar mısınız?” diye sormuş.

Cevap: Evet, sizin dediğiniz gibi Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in sahabelere öğrettiği Salli ve Barik dualarında seyyidina kelimesi geçmiyor! Bizimde Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in sahabelere öğrettiği şekilde Salli ve Barik dualarını okumamız gerekiyor! Çünkü Rabbimiz Tebâreke ve Teâlâ şöyle buyuruyor:

“De ki: Eğer siz Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.”

Âl-i İmran 31

“Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, Rasule itaat edin de, amellerinizi boşa çıkarmayın.”

Muhammed 33

Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in öğrettiği Salli ve Barik duaları şöyledir:

Abdurrahman bin Ebu Leyla (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Ka’b bin Ucre (Radiyallahu Anh) bana karşı geldi ve:

−Ey İbni Ebi Leyla, Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den işittiğim bir salât ve selam hediyesini, ben de sana hediye edeyim mi? dedi. Ben de:

−Evet, hediye et dedim. Ka’b bin Ucre (Radiyallahu Anh):

−Biz Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e sorduk ve dedik ki:

−Ya Rasulallah! Sizin Ehli beytinize has olarak salât nasıldır? Çünkü Allah bize sana nasıl selam vereceğimizi öğretmiştir. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bize:

−‘Allahumme Salli Alâ Muhammedin ve Alâ Ali Muhammedin. Kema Salleyte Alâ İbrahime ve Alâ Ali İbrahime İnneke Hamîdun Mecid.’

−‘Allahumme Barik Alâ Muhammedin ve Alâ Ali Muhammedin. Kema Barekte Alâ İbrahime ve Alâ Ali İbrahime İnneke Hamîdun Mecid’ deyiniz buyurdu.”

Buhari 3168, Müslim 406/66, İbni Ebi Şeybe 2/390

Allahumme Salli Duasının Manası:

“Allah’ım! İbrahim’e ve İbrahim’in ailesine salât ettiğin gibi Muhammed’e ve Muhammed’in ailesine de salât eyle. Şüphesiz sen; çokça hamdedilen, şan ve şeref sahibisin.”

Allahumme Barik Duasının Manası:

“Allah’ım! İbrahim’i ve İbrahim’in ailesini mubarek kıldığın gibi Muhammed’i ve Muhammed’in ailesini de mubarek kıl. Şüphesiz sen; çokça hamdedilen, şan ve şeref sahibisin.”